Lõuna-Eesti - ehedad elamused

Uudised

ERMi Rahvakultuuri koolitus- ja teabekeskuses on avatud uus näitus, kus eksponeeritakse Kilvetite perekonnale  kuuluvaid käsitööna valmistatud rõivaid ja tekstiile.

1910-1950. aastatel valminud  kollektsioon annab ilmeka ülevaate Eesti kodukultuuri arenguloost läbi ühe perekonna naiste, nende ajastutekstiilide ja käsitöörõivaste loo.

Erakordselt hästi säilinud kogus on sadakond käsitööna valminud peenemustrilist kodutekstiili ja riietuseset: tikitud seinavaipadest ja voodikatetest käsitööpitside ja daamide kleitideni välja, millest parim osa antakse jaanuaris 2018.aastal üle Eesti Rahva Muuseumile. Kogu hulgas on ka laste kleidid ja unikaalne ristimiskleit. „Meie pere tüdrukute ristimiseks on seda kleiti kasutatud 1920. aastatest alates“, ütleb kollektsiooni üks  omanikest ja näituse koostaja Kertu Saks.

Lisaks ajaloolisele materjalile (fotod, dokumendi, esemed) ilmestavad näitust ka Eesti ühe hinnatuma fotograafi Mark Raidpere ülesvõtted Hurdataguses galeriis. Materjali põhjal valmis 2016. aastal ka raamat „Kuldse peaga nõel. Albumraamat 20. sajandi alguse Eesti käsitöörõivastest ja –kodutekstiilidest“ (Eesti Ajakirjade Kirjastus).

Näituse ja raamatu on koostanud Kertu Saks (s. Kilvet), näituse kujunduse juures oli abiks Jane Liiv. Kollektsioon jääb vaatamiseks välja kuni 28.01.2018.

Saabuvad sündmused

E T K N R L P