Lõuna-Eesti - ehedad elamused

Uudised

Kuna pealkirjas on selgelt öeldud, millest jutt, siis siinkohal jätan küsimata, et mis ussimängu sarnase fassaadiga maja pildil ilutseb. Loomulikult on see uus ja uhke, 1. veebruaril 2017 aastal avatud Rahvusarhiiv Noora Tartus, Nooruse tänaval. Ümbritsetuna Tartu Ülikooli ja muudest teadus- ning haridusasutustest paistab kaunis Noora juba eemalt silma. 

Noora on selles mõttes vahva tegelane, et ta sõbrustab kõigiga - ei pea olema maja töötaja või ajaloolane, et omada õigust uksest sisse astuda. Oodatud on igaüks! Esimesel korrusel on näitus, mis maja lahtiolekuajal (E-R 9.00-19.00) vabalt uudistatav. Autoga tulejate jaoks on oluline, et välisuksest sisenedes auto number parkimise märkimiseks infoekraanile sisestataks. 

Alumise korruse näitusesaali on välja pandud lood ja pildid huvitava saatuse ja saavutustega Eesti inimestest. Ava julgelt väikesed mustad luugikesed ja tutvu fotomaterjalidega.

Aga seegi pole veel kõik...... Kui on soov majaga lähemalt tutvust teha, siis tuleks eelnevalt siin ekskursioon tellida. Ja seda tasub teha, kuna 1-1,5 tunni jooksul näeb ja kuuleb nii mõndagi meeldejäävat. Lisaks on ekskursioonid tasuta!

Külastaja silme ees rullitakse kate maha arhiivi kõige vanematelt ürikutelt:

Ja millega on tegu:

Külalised pühendatakse ka Eesti Vabariigi sümboolika ühe olulise komponendi - 3 lõvi - sünniloosse. Kas näed alloleval pildil pitseril lõvisid?

Selgitus siia juurde:

Noora kuuendal korrusel asuvad arhiiviruumid kütkestavad silmatorkava värvivalikuga, kusjuures igal korrusel on oma värv.

Pildil meie tore giid Liis ja koolilastes kergendusohkeid esile toov 'raamat', mida nähes õpilased kilkavad, et nende kohustusliku kirjanduse teosed ei tundugi enam nii meeletult paksud. 

Mis Sa arvad, mis albumiga on tegemist alljärgneval pildil?

Albumitäis kenasid naisterahvaid, erinevas vanuses...... On aimu, mis albumiga tegu? Olgu, olgu, selle saad teada ilma Noorat külastamata, kuid palju suurem hulk huvitavaid arhiividokumente jäägu külastuse ajaks uudistamiseks. Pildil olev album oli politsei töövahend ja sinna kanti kõik Tartus tegutsenud prostituudid. Nimelt pidid antud ameti esindajad endid politseis registreerima, arstliku kontrolli läbima ja seejärel anti neile 'töötõend'. Muuseas, tol ajal oli 'maailma vanim amet' lausa 5 % tartlaste elatusallikas, mis oli kõrgeim näitaja Euroopas. 

Paljude arhiivis olevate eksemplaride kõrval saab tutvust teha arhiivi igapäevatööga - kuidas arhiivi digiteeritakse, kuidas vanu dokumente korrastatakse ja palju muud. 

Igal juhul soovitan Noora külastuse plaani võtta, igav seal ei hakka!

Rahvusarhiiviga saad arvutiekraani taga tutvust teha aadressil www.ra.ee 

Saabuvad sündmused

E T K N R L P